Czy lubimy sprzedaż gotówkową?

Do niedawna świat zmierzał ku informatyzacji. Większość firm przerzuciła się z notatników na komputery, a właściciele sklepów stacjonarnych zaczęli budować przyjazne dla konsumentów platformy e-commerce. O ile do niedawna większość transakcji odbywała się przy udziale pieniądza, o tyle dzisiejsi konsumenci cenią sobie sprzedaż bezgotówkową uważając ją za najbezpieczniejszą.

Kto dziś płaci gotówką?

W zasadzie tylko te osoby, które chcą lub muszą to robić. Z opinii ekspertów wynika, że ludzie chętniej płacą przelewem internetowym niż gotówką. Do 2005 roku aż 80% transakcji odbywało się przy pomocy gotówki, zaś dzisiaj jest to zaledwie 40%. Do płacenia gotówką przyznają się głównie osoby starsze i te, które nie posiadają karty kredytowej / bankomatowej. W przyszłości gotówka będzie w obrocie tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Już dziś możemy płacić za zakupy przelewem i to ta forma zdecydowania przeważa wśród Polaków.

Lubimy przelew tradycyjny, ale doceniamy też szybkie płatności

Z danych opublikowanych przez Gemius wynika, że ponad 20 milionów Polaków płaci rachunki przez Internet. Nie chodzimy już do okienka na poczcie i nie podajemy gotówki, bo przelewając tradycyjnie, nie płacimy w zasadzie żadnej prowizji (lub płacimy, aczkolwiek minimalną), a ponadto tak jest nam wygodniej, bo w ogóle nie musimy wychodzić z domu.

Zaraz za tradycyjnym przelewem bankowym mamy PBL(Pay by Link), czyli szybkie płatności online. Korzysta z nich ponad 60% konsumentów, a największym operatorem w naszym kraju jest Dotpay. Krakowska firma współpracuje z 25 000 sklepami internetowymi, a ich udział w rynku wynosi ponad 80%. Wkrótce ta forma transakcji wyprze przelewy tradycyjne, gdyż są po prostu szybsze i bardziej komfortowe.

Gotówka nie jest już nam potrzebna?

Mając karty kredytowe, bankomatowe i konta u operatorów szybkich płatności online, w zasadzie nie potrzebujemy gotówki. Widać to po statystykach, które poznaliście powyżej. Świat zmierza ku zakupom bezgotówkowym, bo są najbezpieczniejsze i najszybsze. Era pustego portfela na pewno nam nie grozi, ale gotówkę w kieszeni będą trzymać tylko Ci, którzy po prostu muszą.

Zobacz również