Jak się uchronić przed oszustwami internetowymi?

Od początków cyfrowej rzeczywistości cyberprzestępcy szukają sposobu na to, aby wzbogacić się cudzym kosztem, szukając różnego rodzaju luk w funkcjonujących systemach. Wraz z rozwojem technologii i systemów zabezpieczeń, oszuści opracowują nowe techniki i metody, których celem jest wyłudzenie poufnych danych lub włamanie się na konta użytkowników. Na szczęście wystarczy nam odrobina wiedzy i ostrożności, aby skutecznie uchronić się przed niebezpieczeństwem. Podpowiadamy, jak zabezpieczać się przed ewentualnym cyberatakiem.

Pamiętaj, że cyberprzestępstwa to nie działanie super inteligentem maszyny, tylko zwykłego człowieka. Wszelkiego typu zagrożenia sieci, jak wirusy, spam, trojany itd. to tylko narzędzia, którymi może się on posłużyć w celu osiągnięcia korzyści. I choć nie istnieje w pełni skuteczny program, który zaalarmuje nas w każdej sytuacji, to istnieją sposoby na to, żeby się efektywnie bronić. W końcu cyberprzestępcy też mają swoje słabe strony, które pozwalają wychwycić pewne schematy, podejrzane aktywności czy oklepane techniki. Wystarczy proaktywna postawa, żeby uchronić się przed niejednym zagrożeniem online.

Dobry antywirus to podstawa
W sieci należy zachować czujność i nie klikać w każdy wyświetlony odsyłacz. Pamiętajmy też o tym, aby korzystać z programu antywirusowego, które należy regularnie aktualizować. Na komputerach firmowych aktualne oprogramowanie antywirusowe to podstawa. Możemy skonsultować się ze specjalistami, którzy dopilnują, aby na naszym komputerze zainstalowano właściwą ochronę antywirusową. Następnie program należy regularnie aktualizować po to, aby system miał dostępną aktualną bazę wirusów, ponieważ ich nowsze wersje pojawiają się praktycznie z dnia na dzień. Dzięki temu, będziemy mogli kontrolować poziom bezpieczeństwa na swoim komputerze firmowym. Programy antywirusowe zapewniają skuteczną ochronę przed wieloma możliwymi zagrożeniami. W ogóle powinniśmy systematycznie aktualizować cały system, programy i przeglądarki, ponieważ pomaga to w załataniu wszelkich luk, wykorzystywanych przez cyberprzestępców. 

O czym należy pamiętać?
Korzystając z różnego rodzaju usług bankowości online, ważne jest, aby zwracać uwagę na certyfikat bezpieczeństwa SSL. Oznacza to, że adres każdej strony bankowej czy witryny e-sklepu powinien rozpoczynać się od znaków – https://. Pamiętajmy o tym, ponieważ najczęstszą przyczyną internetowych wpadek jest pośpiech. Korzystając z sieciowych udogodnień powinniśmy zachować spokój i dokładnie sprawdzać stronę, jak również proces dokonywania przelewu, ponieważ oszuści mogą podszywać się pod witryny bankowe bądź zmienić numer rachunku nawet w trakcie wypełniania przez nas formularza e-przelewu. Do wykonywania płatności online używajmy tylko bezpiecznych urządzeń, co do których systemu zabezpieczeń jesteś pewni.

Zobacz również